Skip to Main Content

Department Colloquia Schedule

math1
If you wish to give a colloquium talk, please send an email to ko@math.boisestate.edu

Speakers (in reverse chronological order)

Click on title for abstract.

Colloquium talks are also announced by email and reminders are sent on the days of the talks. The announcements are emailed to the math faculty members and also to all people who requested to be placed on the email list. If you would like to be added to the list, please send an email to ko@math.boisestate.edu

Refreshments will be served in MB226 before each talk.

Schedule for 2016-2017

Bob Palais
Title: “Math and DNA-based Medicine
Date: October 27 (Thursday), 2016
Time: 3:00pm-3:50pm
Room: MB 124

Jaechoul Lee
Title: “Trend Estimation for Climatological Extremes
Date: September 14 (Wednesday), 2016
Time: 3:00pm-3:50pm
Room: MB 126

Liljana Babinkostova
Title: “On games, latin squares and anomalous numbers
Date: September 7 (Wednesday), 2016
Time: 3:00pm-3:50pm
Room: ILC 303

 

Schedule for 2015-2016

Sam Coskey
Title: “The complexity of classification problems”
Date: Wednesday, 27 April 2016
Time: 3:00-3:50pm
Room: MB124

Bruce Reznick
Title: “The secret lives of polynomial identities”
Date: Thursday, 21 April 2016
Time: 1:30-2:20pm
Room: RFH312

Ellen Veomett
Title: “Coloring Geometrically Defined Graphs”
Date: Thursday, 14 April 2016
Time: 4:00-4:50pm
Room: ILC302

Joe Champion
Title: “Factors Affecting High School Calculus Completion Rates”
Date: Friday, 8 April 2016
Time: 3:00-3:50pm
Room: ILC403

Liang Peng
Title: “Statistical Inference for the Lee-Carter Mortality Model”
Date: Friday, 18 March 2016
Time: 3:00-3:50pm
Room: MB139

Varun Shankar
Title: “Radial Basis Function Methods for Meshfree Transport on the Sphere and Other Surfaces”
Date: Thursday, 10 March 2016
Time: 3:00-3:50pm
Room: RFH102-B

Partha Sarathi Mukherjee
Title: “Image denoising using local pixel clustering”
Date: Thursday, 3 March 2016
Time: 3:00-3:50pm
Room: ILC302

Ludger Overbeck
Title: “Multivariate Markov Families of Copulas”
Date: Thursday, 18 February 2016
Time: 3:00-3:50pm
Room: MB139

Hirotachi Abo
Title: “Jordan canonical forms: from a commutative algebra point of view”
Date: Thursday, 11 February 2016
Time: 3:00-3:50pm
Room: ILC302

Alex Townsend
Title: “Continuous analogues of matrix factorizations”
Date: Thursday, 4 February 2016
Time: 3:00-3:50pm
Room: ILC302

Donna Calhoun
Title: “Parallel, adaptive finite volume methods for mapped, multi-block domains”
Date: Tuesday, 15 September 2015
Time: 3:00-3:50pm
Room: ILC401

Grady Wright
Title: “Numerically solving partial differential equations on surfaces using kernels”
Date: Friday, 11 September 2015
Time: 12:00-12:50pm
Room: ILC204

Sasha Wang
Title: “Identifying Similar Polygons: Comparing Pre-service Teachers’ Geometric Discourse with a Mathematician’s”
Date: Thursday, 10 September 2015
Time: 3:00-3:50pm
Room: ILC401

Schedule for 2014-2015

Stefano De Marchi
Title: “Multivariate Christoffel functions and hyperinterpolation”
Date: Thursday, 19 March 2015
Time: 3:00-3:50pm
Room: ILC404

Carsten Burstedde
Title: “Recent Developments in Forest-of-octrees AMR”
Date: Thursday, 12 March 2015
Time: 3:00-3:50pm
Room: ILC404

Michael Dorff
Title: “Analytic functions, harmonic functions, and minimal surfaces”
Date: Monday, 23 February 2015
Time: 3:00-3:50pm
Room: ILC303

Jarosław Buczyński
Title: “Constructions of k-regular maps using finite local schemes”
Date: Thursday, 6 November 2014
Time: 3:00-3:50pm
Room: ILC304

Jennifer Halfpap Kacmarcik
Title: “What is a Singular Integral Operator”
Date: Thursday, 30 October 2014
Time: 3:00-3:50pm
Room: ILC304

Gregory G. Smith
Title: “Nonnegative sections and sums of squares”
Date: Thursday, 23 October 2014
Time: 3:00-3:50pm
Room: ILC304

Jennifer Halfpap Kacmarcik
Title: “Sums of Squares Problems in Several Complex Variables”
Date: Thursday, 25 September 2014
Time: 3:00-3:50pm
Room: ILC301

Schedule for 2013-2014

Martino Lupini
Title: “An invitation to sofic groups”
Date: Tuesday, 22 April 2014
Time: 2:00-2:50pm
Room: ILC204

Dr. Rama Mishra
Title: “Some numerical knot invariants through polynomial knots”
Date: Wednesday, 25 September 2013
Time: 12:00-12:50pm
Room: B207

Dr. M. Randall Holmes
Title: “The consistency problem for New Foundations”
Date: Tuesday, 10 September 2013
Time: 3:00-3:50pm
Room: ILC 204

Dr. Zach Teitler
Title: “Recent advances in Waring rank and apolarity”
Date: Thursday, 5 September 2013
Time: 3:00-3:50pm
Room: ILC 303

Schedule for 2012-2013

Dr. Robert Floden
Title: “Improving the Preparation of STEM Teachers: Improving Both Content Preparation and Teaching Practice”
Date: Wednesday, 8 May 2013
Time: 4:00-5:30pm
Room: Student Union Building: Bergquist Lounge

Dr. Rodrigo Platte
Title: “Algorithms for recovering smooth functions from equispaced data and the impossibility theorem”
Date: Thursday, 2 May 2013
Time: 12:00-12:50pm
Room: ILC 404

Dr. Samiran Sinha
Title: “Conditional logistic regression analysis when a covariate is measured with errors”
Date: Thursday, 14 March 2013
Time: 3:00-3:50pm
Room: ILC 302

Dr. Derrick Stolee
Title: “Uniquely Kr-Saturated Graphs — Infinite Families Using Cayley Graphs”
Date: Tuesday, 22 January 2013
Time: 3:00-3:50pm
Room: ILC 203

Dr. Holly Swisher
Title: “Ramanujan type supercongruences”
Date: Thursday, 13 December 2012
Time: 12:00-12:50pm
Room: ILC 304

Dr. Alex Woo
Title: “Some local properties of Schubert varieties”
Date: Thursday, 8 November 2012
Time: 1:30-2:20pm
Room: B101

Dr. Colleen Robles
Title: “Schubert varieties as variations of Hodge structure”
Date: Thursday, 4 October 2012
Time: 1:30-2:20pm
Room: MG 120

Dr. Laurie Cavey
Title: “Understanding Mathematical Definitions: What we are Learning from Students and Mathematicians”
Date: Friday, 14 September 2012
Time: 12:00-12:50pm
Room: MG 120

Schedule for 2011-2012

Frank Stenger
Title: “Approximating indefinite convolutions”
Date: Friday, 4 May 2012
Time: 1:40-2:30pm
Room: ILC 402

Hirotachi Abo
Title: “Counting the number of complete subgraphs in the Paley graph”
Date: Thursday, 8 March 2012
Time: 1:40-2:30pm
Room: ILC 204

Jacek Kierzenka
Title: “Developing BVP solvers for MATLAB”
Date: Monday, 5 March 2012
Time: 2:40-3:30pm
Room: ILC 401

Lawrence C. Washington
Title: “Manipulating Encrypted Data”
Date: Thursday, 1 March 2012
Time: 1:40-2:30pm
Room: ILC 301

Michael Starbird
Title: “Geometric Gems: Appreciating the Timeless Beauty of Mathematics”
Date: Thursday, 15 September 2011
Time: 4:00-5:00pm
Room: SUB Lookout Room

Andres Caicedo
Title: “Sets and Games”
Date: Thursday, 1 September 2011
Time: 1:40-2:30pm
Room: MG 120

Schedule for 2010-2011

Christine Escher
Title: “Classifying families of manifolds”
Date: Thursday, 14 April 2011
Time: 2:40-3:30
Room: ILC 302

Thomas Foster
Title: “Church-Oswald Models for Set Theory”
Date: Thursday, 7 April 2011
Time: 2:40-3:30
Room: MG 108

Uwe Harlander
Title: “The differentially heated rotating annulus as a laboratory analogue of the atmospheric circulation”
Date: Thursday, 17 March 2011
Time: 2:40-3:30
Room: MG 108

Lyudmyla Barannyk
Title: “Spatially averaged dynamics, closure method and dimension reduction for discrete models of heterogeneous continua”
Date: Monday, 7 Feb. 2011
Time: 2:40-3:30
Room: MG 124

Dik Dummar
Title: “Uncertainty Quantification of a chemical kinetic process internship at Idaho National Laboratory”
Date: Thursday, 27 Jan. 2011
Time: 4:40-5:30
Room: MG 120

Michael Pernice
Title: “Modeling and Simulation at Idaho National Laboratory”
Date: Thursday, 27 Jan. 2011
Time: 3:40-4:30
Room: MG 120

Jim Wolper
Title: “Computational Complexity of Quadrature Rules”
Date: Thursday, 27 Jan. 2011
Time: 2:40-3:30
Room: MG 124

Timothy Barth
Title: “A Survey of Techniques for Uncertainty Propagation with Application to Computational Fluid Dynamics”
Date: Wednesday, 17 Nov. 2010
Time: 2:40-3:30
Room ILC 213

J. Scott Carter
Title: “An Introduction to Quandles”
Date: Thursday, 11 Nov. 2010
Time: 2:40-3:30
Room MG 124

Piotr Kokoszka
Title: “Two sample inference in functional linear models”
Date: Thursday, 14 Oct. 2010
Time: 2:40-3:30
Room MG 124

Grady Wright
Title: “Geophysical Modeling on the Sphere with Radial Basis Functions”
Date: Thursday, 09 Sept. 2010
Time: 2:40-3:30
Room MG 124

Liljana Babinkostova
Title: “Games and Dimension”
Date: Thursday, 02 Sept. 2010
Time: 2:40-3:30
Room MG 124

Schedule for 2009-2010

Diarmuid Crowley
Title: “The Mapping Class Groups of (n-1)-connected 2n-Manifolds” and “An Introduction to the Manifold Atlas Project: www.map.him.uni-bonn.de”
Date: Tu. 11 May 2010
Time: 3:30-4:45
Room MG 118

Gary Hagerty
Title: “Using Technology to Reach Out to the Individual Student Creating Success in Mathematics for All”
Date: Mo. 12 April 2010
Time: 2:40-3:30
Room ILC 404

Xinyu Sun
Title: “Several Games and Things we can learn from them”
Date: Mo. 17 March 2010
Time: 2:40-3:30
Room ILC 201

Scott MacLachlan
Title: “Fast Solvers for Geodynamic Flows”
Date: Tu. 16 March 2010
Time: 2:00-3:00
Room tba

Zach Teitler
Title: “Ranks of Polynomials”
Date: Mo. 15 March 2010
Time: 2:40-3:30
Room MG 226

Peter Scheiblechner
Title: “A Quick Tour through Algebra and Geometry”
Date: Fr. 12 March 2010
Time: 2:40-3:30
Room MG 226

Jens Harlander
Title: “Groups as Geometric Objects”
Date: Fri. 11 September 2009
Time: 2:40-3:30
Room MG 120

Tevian Dray and Corinne A. Manogue
Title: “Bridging the Gap between Mathematics and the Physical Sciences”
Date: Fri. 4 September 2009
Time: 2:40-3:30
Room MG 120

Schedule for 2008-2009

Inanc Senocak
Title: “Rapid-Response Simulation of Forward and Inverse Problems in Atmospheric Transport and Dispersion”
Date: Thu. 19 March 2009
Time: 3:40-4:30
Room: MG 139

Longin Jan Latecki
Title: “Multiscale Random Fields with Application to Contour Grouping”
Date: Fri. 5 December 2008 cancelled
Time: 2:40-3:30
Room: MG 120

Charles Livingston
Title: “A survey of knot invariants”
Date: Fri. 21 November 2008
Time: 2:40-3:30
Room: MG 120

Uwe Kaiser
Title: “Three-manifold Topology after Perelman”
Date: Fri. 14 November 2008
Time: 2:40-3:30
Room: MG 120

Rosemary A. Renaut
Title: “Statistical properties of the regularized least squares functional and a hybrid LSQR Newton method for finding the regularization parameter: application in image deblurring and signal restoration”
Date: Wed. 29 October 2008
Time: 2:40-3:30
Room: MG 120

Barbara Zubik-Kowal
Title: “Numerical solutions of thalamo-cortical systems”
Date: Fri. 17 October 2008
Time: 2:40-3:30
Room: MG 120

Mike Hitchman
Title: “Cosmic topology”
Date: Fri. 10 October 2008
Time: 2:40-3:30
Room: MG 124

Jeffrey Boerner
Title: “An introduction to knot invariants”
Date: Fri. 3 October 2008
Time: 2:40-3:30
Room: MG 120

Stefan Geschke
Title: “Extensions of Ramsey’s Theorem”
Date: Fri. 26 September 2008
Time: 2:40-3:30
Room: MG 120

Andres Caicedo
Title: “Intersecting families and definability”
Date: Fri. 19 September 2008
Time: 2:40-3:30
Room: MG 120

Kyungduk Ko
Title: “Wavelet-based Bayesian estimation of partially linear regression models with long memory errors”
Date: Fri. 12 September 2008
Time: 2:40-3:30
Room: MG 124

Jaechoul Lee
Title: “A Reformulation of Weighted Least Squares Estimators in Autocorrelated Regressions”
Date: Fri. 5 September 2008
Time: 2:40-3:30
Room: MG 120

Stephan Rosebrock
Title: “The Whitehead Conjecture-An Overview”
Date: Fri. 29 August 2008
Time: 2:40-3:30
Room: MG 120

Click here for past schedules